TERAPIA MIOFUNKCJONALNA

Nieprawidłowy wzorzec ruchowy języka i warg podczas połykania.
Niekorzystne napięcie mięśni w obszarze ust…
które powoduje, że język nie znajduje swojej prawidłowej pozycji spoczynkowej, względnie nie potrafi jej utrzymać. Usta często są otwarte.
Możliwe są takie objawy:
– otwarte usta
– oddychanie przez usta
– pogrubiona i zaczerwieniona warga dolna
– wilgotna warga dolna
– ślina w kącikach ust

Celem terapii logopedycznej jest uzyskanie prawidłowej pozycji spoczynkowej języka, zamknięcie ust i prawidłowe połykanie.

Zależnie od natężenia zaburzenia i indywidualnego rozwoju, współpracy dziecka i wspierania terapii przez rodziców, jak również ewentualnie istniejących zaburzeń wymowy i ich nasilania, łączny czas leczenia, to ok. 30-40 spotkań terapeutycznych.

Podczas terapii prowadzone są ćwiczenia postrzegania w obszarze jamy ustnej, ćwiczenia w celu poprawy pozycji spoczynkowej języka i warg, ćwiczenia języka i warg, ćwiczenia zasysania i połykania oraz ćwiczenia całego ciała.

Nauka połykania i praca nad artykulacją głosek /s/ i /sz/ ma sens dopiero wtedy, gdy poprzez ćwiczenia języka jest wyćwiczona dobrze jego muskulatura (składająca się z 17 mięśni).

Zmiana ułożenia narządów mowy podczas mówienia odbywa się tak szybko, że zastosowanie nowo wyuczonej i prawidłowej wymowy głosek /s/ albo /sz/ w mowie codziennej jest możliwe tylko przy zrównoważonej muskulaturze języka.

Zapraszamy na terapię miofunkcjonalną do naszego logopedy Anny Sierpniak.

Lista przeszkolonych terapeutów oraz informacje o metodzie na www.miofunkcjonalna.pl

LOGOMEDIKA
up